Výroba olivového oleje na Istrii

Istrie je jednou z nejsevernějších oblastí na světě, kde se olivovníky pěstují. To zdejší produkci olivového oleje ohromně napomáhá a je velkou výhodou, která se podepisuje na konečném výsledku. Celé tajemství, které stojí za výjimečnou kvalitou místních olejů, spočívá právě v nižších teplotách. Díky nim mají olivovníky kratší vegetační období a hromadění oleje v plodech začíná později než v jižních oblastech.   

Výroba olivového oleje na IstriiChiavalon extra virgin olive oil

Když totiž letní vedra zasáhnou níže položené regiony (Itálie, Španělsko, Řecko), plody již obsahují olej a vysoké teploty mají vliv na značné snížení jeho kvality. Naproti tomu na Istrii se olej v olivách hromadí až poté, co vysoké teploty odezní. Výsledkem je pak vysoce kvalitní extra panenský olivový olej, kterému nezaměnitelně dominují intenzivní chuť a vůně s elegantními tóny různých bylin. 

Díky těmto specifickým podmínkám a samozřejmě díky přístupu místních pěstitelů se v posledních několika letech zařadila Istrie mezi oblasti s nejkvalitnějšími olivovými oleji na světě. Flos Olei, což je mezinárodní průvodce, který každý rok hledá v 50 zemích na 5 kontinentech vždy 500 nejlepších olejů, ve svém posledním vydání zařadil do svého přehledu 79 olivových olejů, které pochází z tohoto regionu. Žádná jiná oblast na světě takové zastoupení ve Flos Olei nemá. Chorvatská Istrie takto tomuto průvodci přitom dominuje už čtvrtým rokem v řadě za sebou.  

Olivy musí být zelené a nepřezráléSandi a Tedi Chiavalon

Obyvatelé Istrie jsou proto právem velmi hrdí nejen na svůj region, ale také na jejich domácí odrůdy oliv. Buža, Bianchera (istrijská Bjelica), Carbonazza (Crnica), Moražola a Rožinjola (Rosulja) jsou olivové odrůdy, které byly po staletí vysazovány na Istrii a ve vodnjanské oblasti. Nejstarší olivovník, který stále nese ovoce má už více než 1600 let a stojí v národním parku Brijuni. Na tomto místě, naproti idylickému souostroví Brijuni, je Vodnjan, město, v němž rodina Chiavalon žije již několik set let.

A víte jak se řekne chorvatsky olivový olej? Správná odpověď zní "maslinovo ulje" ... to jen pokud budete chtít vyrazit na nákupy:-)